blank
7+3=

Sorduğunuz sorular ekibimiz tarafından itina ile cevaplanıp posta kutunuza haber bırakılır. İletişim için bu formu değil de mail adresimizi kullanmanız daha makul olacaktır.

İlginç Sorular

Bir yarasanın görüşü nasıldır?

Hayır, hiç de kör değildir.

Dünyadaki 1.100 küsür yarasa türü içinde kör olan bir tür bile yoktur, aslında büyük bir kısmı iyi görür. Yalnız ekolokasyon ya da “sonar” sistemini kullanarak uçtukları göze ihtiyaç duymadıkları fikri, tamamen saçmalıktan ibarettir.

Meyve yarasası (Uçan Köpek de denir) hiç ekolokasyon yapmaz. Hem yollarını bulmak, hem de yiyecek (o da tahmin edebileceğiniz gibi, meyvedir) bulmak için kullandıkları büyük gözleri vardır. Ekolokasyon, hareket etmeyen yiyecekleri ararken pek işe yaramaz. Bunun yerine gelişkin koku alma duyularını kullanırlar.

Vampir yarasa (Desmodus rotundus) memelilerin kanını emen tek yarasa türüdür. Bir ineği 120 metreden görebilmek körlükten oldukça uzak bir durumdur: Hem de gecenin ortasında, zifiri karanlıkta.

Tüm Britanya yarasalarını içeren, böcekle beslenen ve avlanmak için gerçekten de sonar sistemini kullanan minik mikro yarasalar bile, engellerden kaçmak, belirli noktaların yerini tespit etmek ve uçuş yüksekliklerini hesaplamak için (çok daha küçük olan) gözlerini kullanırlar. Mikro yarasaların gece görüşleri iyidir. Geceleri uçtuklarından görüşleri siyah beyazdır, öte yandan gün içinde aktif oldukları için meyve yarasalarının görüşü renklidir.

Amerika kıtasında birkaç adet “balıkçıl yarasa” türü bulunur. Bunlardan biri olan Buldog yarasa (Noctilio leporinus), keskin gözleri ve koca ayaklarını, balıkları sudan çekip çıkarmakta kullanarak beslenir. 66 santimetrelik kanat genişliklerinin yanı sıra tüneklerinin iğrenç kokusuyla kolaylıkla ayırt edilirler.

Çok az insan yarasaları lezzetli bulur, fakat evlilik gibi özel durumlarda, Guamlı Chamorro halkı dev meyve yarasalarını ya da “uçan tilkiler”i, hindistancevizi sütünde kaynatıp bütün olarak (kanatları, kürkü ve diğer yerlerini) yemeyi sever. Bu durum, nadir görülen ve korkunç bir nörolojik rahatsızlık olan ALS-Parkinson bunama kompleksinin neden Chamorro yerlilerinde görüldüğünü açıklar.

Yarasalar zehirli tohumlu bitkilerle beslenir. Bu bitkilerdeki tehlikeli nörotoksinler de (hindistanceviziyle biraz lezzetlenmiş olsa da) yarasayı yiyen talihsizlere geçer.