blank
7+3=

Sorduğunuz sorular ekibimiz tarafından itina ile cevaplanıp posta kutunuza haber bırakılır. İletişim için bu formu değil de mail adresimizi kullanmanız daha makul olacaktır.

İlginç Sorular

Bir sıçandan ne kadar uzaktasınız?

Tahmin ettiğinizden çok daha uzak.

‘Bir sıçandan üç metreden daha uzak değilsiniz’ fikri 10 kat hatalıdır.Tabii bu durum nerede yaşadığınıza da bağlıdır:Kimilerimizin yakınında yüzlerce sıçan olmasına rağmen kimilerimizinkinde hiç olmayabilir.Sıçanlar geçimlerini bizim çöplerimizden sağlamaktan memnun olsalar da pek yakınımıza gelmekten hoşlanmazlar.Haşere kontrol firması Renkotil’in tahminlerine göre bir şehir sakini bir sıçana en az 21 metre uzaklıktadır.

Kötü haber ise günümüzde Britanya’daki sıçan sayısının insan sayısını aştığıdır.Ulusal Kemirgen Raporu’na göre ülkede yaklaşık 70 milyon sıçan yaşıyor:Bu da insan nüfusunun yüzde 10′dan fazlası demek oluyor.

Sıçanlar yaklaşık 70 farklı bulaşıcı hastalık taşır;bunların arasında salmonella,tüberküloz ve Weil’i sayabiliriz.Bu hayvanlar her yıl dünyadaki mevcut yiyeceğin beşte birini tüketir.Büyümesi hiç durmayan keskin dişleri ile neredeyse her şeyi kemirebilirler.Elektrik kesintilerinin dörtte birinin sebebi onlardır,ayrıca aniden kesilen telefon hatlarının sorumlusu da.

Bunlara ek olarak bize hıyarcıklı vebayı bulaştıran pireleri taşırlar.Ayrıca çok çirkin ve pullu kuyrukları vardır.

Veba hastalığını yayan Kara ya da Gemi (Rattus rattus) sıçanıydı.İnsanların yaşadığı yere gelmişlerdi,çünkü insanların yaşam koşulları çok kötüydü.Sıçan istilalarının yüzde 35′i özensiz yapılan yemek imhasından kaynaklanırken sadece yüzde ikisi bozuk lağım sistemi ile alakalıdır.

Rattus rattus, günümüzde Britanya’da en nadir görülen memelilerdendir.Londra,Liverpool gibi büyük şehirler ile Lundy Adası gibi düzenli olarak avlanmaya izin verilen yerlerde küçük kümeler halinde kalmışlardır.Kara sıçan,soyu tehlikeye girmiş hayvan listelerinin hiçbirinde yer almaz,herhalde sıçan oldukları için.

Bugün gördüğünüz bir sıçan ya büyük ve güçlü Kahverengi ya da Norveç sıçanıdır (Rattus norvegicus).Bu hayvanlar Britanya’ya üç yüz yıl önce gelmişlerdi.Norveçle hiçbir alakaları yoktur (aslen Kuzey Çin çıkışlıdırlar) ve veba mikrobu taşımazlar.Hatta labaratuvarlarda kullanılmaları sayesinde birçok insanın hayatını kurtarmışlardır.

Sıçanların tiksinti veren kuyrukları aslında vücut ısılarını kontrol altında tutmak için kullandıkları aslında vücut ısılarını kontrol altında tutmak için kullandıkları bir alettir.Uzun,ince bir radyatör gibi iş görür (tıpki fillerin kulakları gibi),işte bu yüzden tüyle kapı değillerdir.