blank
7+3=

Sorduğunuz sorular ekibimiz tarafından itina ile cevaplanıp posta kutunuza haber bırakılır. İletişim için bu formu değil de mail adresimizi kullanmanız daha makul olacaktır.

İlginç Sorular

Bir meteorite neden dokunmamalısınız?

Elinizi yakacağından değil.

Meteorit,uzaydan Dünya’ya düşen bir cisimdir.Meteorlar ya da ‘kayan yıldız’lar,Dünya’nın atmosferinden geçen cisimlerdir.Her gün yüzlerce ton meteorit Dünya’yı bombardımana tutar,ama çoğu bir kum tanesinden daha küçüktür ve atmosfere ilk girdikleri anda yanıp kül olurlar.

Her iki kelime de göksel fenomenlerin Yunanca’sından gelir,ta meteora,dilimize kelime kelime ‘çok yükseklerde kalmış şeyler’ diye çevrilebilir.Film ve çizgi romanlarda meteoritler hep sıcaktır,karın üzerine düştüklerinde tıslar ve cızıldarlar.Ama gerçekte genellikle aşırı derecede soğuk olurlar:Hatta bazılarının üzeri donmuş vaziyettedir.Bunun nedeni uzayın soğuk olmasıdır.Atmosfere giriş sırasındaki sürtünme meteoritleri ısıtsa da,aynı sürtünme yavaşlamalarına da sebep olur.Meteorların yere düşmesi birkaç dakika sürebilir:Bu süre dış yüzeylerinin geçici olarak edindiği ısının tamamını kaybetmelerine yeter de artar bile.

Meteoritler genellikle taşımsı ya da metalik yapıdadır,metalikler bir başka metal cisim ile çarpıştıklarında zil sesi gibi bir ses çıkarırlar.Çoğu Dünya’nın kendisi kadar eskidir.Pek azı düştükten hemen sonra bulunur,birçoğu toprağın altında on binlerce yıl gömülü kaldıktan sonra keşfedilir.Birine rastlamanız hiç olası değildir.ABD’nin tamamında 1807 ile 2009 yılları arasında sadece 1.530 doğrulanmış numune bulunabildi,yani yılda sekizden bile az.Bir meteoritin önce düştüğünü görüp sonra onu bulmak ise daha da zordur.Bu olay aynı zaman aralığında sadece 202 defa gerçekleşmiştir,tesadüf eseri,yılda tam bir kez.Doğal Tarih Müzesi’nin 1847′den beri yayınlanan ve bilinen her meteoritin listesini çıkaran Meteoritler Kataloğu’nun son baskısında,Britanya adalarının yakınlarında bulunan meteor sayısı sadece 24′tü.Meteorit uzmanları her yıl yüzlerce telefon alsa da pek azı gerçek çıkıyor.

Birine dokunmamamıza gelince,bunun nedeni üzerinde bulunabilecek organik maddelerin bulaşma olasılığıdır.Şayet yeni düşmüş bir meteorit bulursanız ona dokunamadan hava geçirmez bir poşete koyup hemen ardından da en yakın araştırma grubuna gönderin.

‘Bolton Meteoriti’, 1928 yılında Lancashire kasabasının ana caddesindeki bir evin arka bahçesinde bulunmuştu.Büyük merak uyandırsa da Londra’daki British Museum’un kararı heyecanı söndürdü:Meteorit falan değildi,sadece yanmış bir kömür parçasıydı.Buna rağmen hala Bolton Müzesi’nde sergileniyor.

İlk Avrupalılar,Grönland’ın kuzeyine vardıklarında yerel Inughuit halkı ya da kutup Inuit’leri ile karşılaştıklarında çok şaşırmışlardı.Bu halk bıçak kullanıyor,ama metal madeni çıkarmayı ya da metal dökmeyi bilmiyordu.Volkanik taşlar kullanıp düşen meteoritten demir kaplamalar sökmüş ve bunlara denizayısı dişinden sağlar yapmışlardı.

Bu meteorit,halkın dininin en önemli üç öğesinden biriydi.4,5 milyar yaşındaki bu meteorların en büyüğünün ağırlığı 35 tondu.Amerikan kaşif Amiral Robert E. Peary 1897′de bunları çalarak üçünü birden 40.000 dolara New York’taki Amerikan Doğal Tarih Müzesi’ne sattı.