blank
7+3=

Sorduğunuz sorular ekibimiz tarafından itina ile cevaplanıp posta kutunuza haber bırakılır. İletişim için bu formu değil de mail adresimizi kullanmanız daha makul olacaktır.

İlginç Sorular

Bir kadının bir erkekten hoşlandığıyla ilgili bilimsel belirtiler var mıdır?

Bir kadının bir erkekten, ya da bir erkeğin bir kadından... Çok da farklı şeyler değiller.

İnsan hayvandan kendini ayrıldı, geliştirdi, kalktı Ay’a bile gitti ama cinsel yönden çekici bulduğu kişi karşısındaki davranışı hala bir hayvandan tamamen farklı değil. Erkekler hala göğsü kabartmak gibi ilkel ve istemsiz hareketlerle kadınların ilgisini çekmeye çalışırken, kadınların da “beğendim tamam” anlamına gelen bazı hareketleri farkında olmadan, bilinç altından geliyor.

Jo Hemmings, Warwick mezunu ünlü bir psikolog ve son yıllarda uzmanlığını vücut dili üzerine konuşturuyor. Tanınmışlığının sebebi ise çeşitli televizyon kanallarında ünlülerin vücut dillerini yorumluyor olması. Yorumları hem çok eğlenceli, hem de çok inandırıcı. Ünlülerin vücut dilini bir tarafa bırakırsak, Jo Hemmings’in genel olarak kadın ve erkeklerin davranışları üzerine yaptığı açıklayıcı yorumlar, neden sosyal olduğumuzu anlatmak açısından değil belki ama insanın hayvansal özelliklerini hala koruyor olması açısından, Aristo’nun “insan sosyal bir hayvandır” önermesini hatırlatıyor. Sonuç olarak hala en öncelikli dertlerimizden biri üremek. Ve insanlık tarihi boyunca geçirdiğimiz sosyal evrim bizi mağra adamından bu yana tanınmayacak kadar değiştirse de, aslında heteroseksüellerin karşı cinse olan ilgisini gösterme şekilleri, Jo Hemmings’in yorumlarını duydunca, kulağa oldukça ilkel ama aynı zamanda da sevimli geliyor.

Haber ile ilgili metin girin!.

Bütün alışkanlıklarımız değişiyor, ama örneğin sosyal bir ortamda gözümüze kestirdiğimiz karşı cinsten birinin dikkatini çekmek için yaptıklarımız aslında temelde aynı kalıyor. Belki ormanda rastladığımız yakışıklı bir mağra adamının dikkatini çekmek için yaptığımız hareketler ile, bir bar da yaptıklarımız şekilsel olarak farklılık gösteriyor, ama sonuç olarak kadınlar fiziksel güzelliği ve zerafeti göstermeye uğraşırken, erkekler güçlerini gösterme peşinde.

Jo Hemmings’in ilginç yorumlarından biri kadınların hoşladıkları kişi karşısında bileklerini yukarı doğru sıvamaları. Örneğin uzun kollu bir kazak giyinmiş bir kadın, karşısındaki erkekten hoşlanıyorsa kollarını direseğe kadar sıvayıp, kolunun iç kısmındaki narin ve yumuşak cildi göstermek gibi bir darvanış sergiliyor ve bunu farkında olmadan, bilinç altı bir dürtü ile yapıyor. Bir diğer davranış ise aradaki fiziksel mesafeyi kaldırma çabası. Kadınlar bir erkekten hoşlandıklarında önlerinde bulunan kadeh, menü ya da herhangi bir eşyayı karşılarındaki erkeğe doğru hafifçe iterek mesafeyi azaltmaya çalışıyorlar. Hemmings’in kadınların çekici buldukları erkekler karşındaki hareketleri listesinde kadının, erkeğe gösterir biçimde kendi boynuna dokunması, sıklıkla erkeğin ağzına bakması, kafasını sağa ya da sola yatırması, ya da karşısındaki erkeğin yaptığını tekrarlaması gibi davranışlar var. Örneğin siz kahvenizi yudumlarken aynı anda o da yudumluyorsa bu iyiye işaret olabiliyor.

Hemmings’in söylediğine göre kadınlara nazaran çok daha az karmaşık olan erkeklerin davranışları ise daha kolay anlaşılıyor, ve yaptıkları hareketlerin çeşitliliği de daha az sayıda oluyor. Erkekler için olan davranışların içinde, göğüsü dışarı çıkarıp güç ve heybet göstermek gibi herkesin bildiği davranışların dışında, pek akla gelmeyecek türden olanları da var. Cinsel olarak çekici bulduğu kadın karşında erkekler ellerini bellerine koyuyorlar. Hatta pantolonun kemer köprüsüne takılan iki veya tek baş parmak direkt olarak cinsel organa işaret etmek için yapılan bir hareket. Bunun dışında erkekler bir grup halindelerse, hoşladıkları kadına yakın dururken diğer erkekleri bloke etmek için pozisyon alıyorlar. Bu hareketleri yapan bir erkek varsa karşınızda, sizinle ilgilendiğinden ciddi ciddi süpelene bilirsiniz.

Kadın ve erkeğin karşı cinsi çekici bulduğu zaman yaptığı hareketlerin dışında, bir de çekici bulmadığında sergilediği hareketler listesi var. Bunlar iki cins içinde geçerli davranışlar: Örneğin eğer bir kadın ya da erkek karşınızda kollarını bağlıyorsa bu iyiye işaret değil. Aynı şekilde parmakların masaya vurulması ya da bir ayağın pat pat yere vuruması da. Tırnakları ile oynayan, ya da kazağındaki yün toplarını temizleyen bir kadın ya da erkek karşısındaki kişiye karşı ilgi duymuyor anlamına geliyor. Ayrıca, karşınızda dik durmaya gayret etmeyen bir erkek ya da kadından da yavaş yavaş umudu kesebilirsiniz.

Bu davranış şekillerinin bazıları sosyal hayatımıza o kadar yerleşmiş ki, örneğin bir hoşlanma belirtisi olan ve sizi gördüğünde hafif yukarı kalkan kaşlar, bir çok kültürde bir selamlama şekli olarak da kullanılıyor. Sevdiğimiz birini görünce onu bu mimik ile karşılamamızın sebebi, onu görmekten mutlu olduğumuzu ona belli etmek. Aslında bu mimik de istemsiz yaptığımız davranışlardan biriyken, zamanla artık bir selamlama şeklini almış.

Yaşam tarzlarımız değişiyor ama insanın içinde, derinlerde söküp atamadığı ilkel güdülerinin ona istem dışı yaptırdığı hareketler hala varlığını sürdürüyor. Sosyal yaşam içinde koyduğumuz kurallar çerçevesinde yaşayıp, yemek, içmek, sevişmek dışındaki hemen her doğal davranışımızdan ve doğadan bu kadar uzaklaşmışken, eski mağra devri alışkanlıklarımızı yer yer görebilmek ve hayvansal tarafımızı hatırlamak çok sevimli.