blank
7+3=

Sorduğunuz sorular ekibimiz tarafından itina ile cevaplanıp posta kutunuza haber bırakılır. İletişim için bu formu değil de mail adresimizi kullanmanız daha makul olacaktır.

İlginç Sorular

Bir arabanın gidebileceği en ekonomik hız kaçtır?

Araba üreticileri yıllardan beri sürücülere yakıt verimi için olabilecek en uygun hızın saatte 88,5 km olduğunu söyler. Ama daha azdır.

What Car? dergisinin 2005 yılın da yakıt verimi üzerine yaptığı bir araştırmada beş araba denek olarak kullanılmıştır. Hepsinde en iyi sonuçların saatte 64 km’nin altında iken elde edildiği, sadece iki modelde ise en iyi verimin saatte 32 km’nin altında alındığı ortaya çıktı.

Ortalama olarak arabalar saatte 112 km ile giderken saatte 80 km hızla gittiklerinden yüzde 40 daha çok yakıt harcar. Raporun sonucu oldukça basittir: “Aracınızla ne kadar yavaş giderseniz o kadar az yakıt harcarsınız.”

Parayı harcayan sadece hızlı gitmek değildir.Modern arabalar eskilerine nazaran daha sessizdirler. Bu arabanın sorunsuzca ilerlediği izlenimi verir, bu yüzden sürücüler gerektiği kadar vites değiştirmezler. Altıncı viteste saatte 64 km hızla yol almak , aynı hızı dördüncü viteste yapmaktan yüzde 20 daha az yakıt harcar.

Klimalarda yakıt verimini etkiler, hem de 1,6 km ‘de 4,54 litre kadar. Şayet camı açmayı tercih ederseniz bu seferde aerodinamikten verdiğiniz ödün yüzünden daha fazla benzin tüketirsiniz. Hatta araç teybi bile daha çok yakıt tüketmenize neden olur.

En son yapılan Dünya Kupasında İngiliz taraftarlar otomobil camlarından sarktıkları St George bayrakları ile etrafta tur atmıştı. Manchester Üniversite’ sinin Sivil Mühendislik Uzay Havacılığı ve Mekanik Okulunda yapılan testler, orta boy bir araçta sallanan bayrağın saatte 48 km hızla yol alırken oluşan rüzgar direnci nedeniyle her saat başına fazladan bir litre yakıta mal olduğunu göstermiştir.

ABD’de her yıl milyarlarca dolarlık benzin, aşırı kilolu sürücüler tarafından harcanmaktadır. Amerikalılıar yılda, 1960′ta harcadıklarından 938 milyon galon daha fazla yakıt tüketmektedir. 1960 ile 2002 yılları arasında bir amerikan vatandaşının ortalama ağırlığı 11 kg kadar artmıştır .2006 yılında İllinois Üniversite ‘sinde ki araştırmacılar, galon başına 3 dolar fiyatla fazladan o kadar ağırlığın kara yolu ile taşınmasının ülkeye olan masrafının günde 7,7 milyon dolar, yılda 2,8 milyar olduğu sonucunu ortaya çıkarmıştır.

Doğru hızla seyretmenin başka avantajları da vardır. Enerji Araştırmaları Merkezi, bütün İngiliz sürücülerin saatte 120 km ‘lik hız limitine uymaları durumunda engellenecek CO2 kirliliğinin, 3 milyon Ford marka arabanın yollardan kaldırılmasına eşit olacağını söylemektedir.