blank
7+3=

Sorduğunuz sorular ekibimiz tarafından itina ile cevaplanıp posta kutunuza haber bırakılır. İletişim için bu formu değil de mail adresimizi kullanmanız daha makul olacaktır.

İlginç Sorular

Bilinen en tuhaf madde hangisidir?

H2O.

Su ya da diğer adıyla hidrojen oksit bilinen en tuhaf maddedir.Bir istisna olarak bildiğimiz havayı da sayabiliriz.Yerkürenin ve beynimizin yüzde 70′ini kaplar.

En basit şekliyle,oksijenin hidrojene (evrendeki en basit ve en genel element) bağlanması ile ortaya çıkar.Hidrojen hangi gazla birleşirse birleşsin,sonuçta açığa yine başka bir gaz çıkar,sıvı ise sadece oksijenle birleşmesi sonucu meydana gelir.

Var olması teoride imkansız olan bu sıvı diğerlerine göre çok farklı hareket eder.Suyun,bilinen 66 tuhaf yönü vardır.Kendine has yapısıyla doğada eşzamanlı olarak hem sıvı hem katı hem de gaz halinde bulunabilir.Masmavi gökyüzünün altında buzdağlarıyla kaplı deniz gayet doğal gözükebilir,ama kimyasal olarak doğallıkla alakası yoktur.

Maddeler soğudukça hacmen küçülür ama su,dört derecenin altına düştüğü anda genişlemeye başlayıp hafifler.İşte tam da bu yüzden buz kütleleri yüzer,buzlukta unutulan şarap şişeleri patlar.

Her bir su molekülü kendini diğer su molekülüne bağlayabilir.Su moleküllerinin arasındaki bağlar kuvvetli olduğundan durumlar arası geçişlerin sağlanması için çok fazla enerjiye ihtiyaç duyulur.Su ısıtmak için kullanılan enerji,demiri ısıtmak için kullanılan enerjinin 10 katıdır.

Su,sıcaklaşmadan oldukça fazla ısı soğurur,böylece gezegenin iklimini düzenler.Okyanusların ısısı,karanın ısısından üç kat daha stabildir.Suyun şeffaf yapısı sayesinde güneş ışınları suyun derinliklerine inerek denizlerdeki yaşamı mümkün kılar.Su olmasa yaşam diye birşey olmazdı.Elinizi kolaylıkla suya sokabilseniz de,suyu sıkıştırmak bir elması sıkıştırmaktan daha zordur.Ayrıca suya çok hızla çarpmak sert betona çarpmakla aynı etkiyi yaratır.

Su molekülleri arasındaki bağlar çok kuvvetli olsa da stabil değillerdir.Sürekli olarak kırılıp yeniden oluşurlar:Her bir su molekülü diğer su molekülleriyle saniyede 10.000.000.000.000.000 kere çarpışır.

Suda birçok şey çözülebildiğinden suya ‘evrensel çözücü’ adı verilmiştir.Metali asitte çözecek olursanız onu sonsuza kadar kaybedersiniz.Ama alçıyı suda çözdükten sonra suyu buharlaştırdığınızda alçı olduğu yerde kalır.Bu çözme özelliği sayesinde su,paradoksal olarak dünyadaki en tehlikeli madde haline gelir.Er ya da geç her şeyi yer bitirir;demirden yapılma gider borularından tutun da Büyük Kanyon’a kadar.

Onunla her yerde karşılaşabilirsiniz.Ay ve Mars’ta dikkate değer buz çözeltileri vardır:Su buharının izlerine Güneş’in nispeten daha soğuk bölümlerinde bile rastlayabilirsiniz.Dünyamızdaki suyun ancak çok küçük bir kısmı atmosferdedir.Yeryüzüne eşit bir şilde yağmur olarak düşecek olsa 25 mm’den fazla olmayacaktır.Yerküredeki suyun çoğuna erişimimiz yoktur.Gezegenin derinliklerinde hapis kalmış ya da tektonik katmanlar üst üste yığıldıklarında aşağılara çekilmiştir.Kayaların içindeki mineral yapılarda bile bulunabilirler.

Hepsi bir anda ortaya çıksa okyanusları 30 kez dolduracak suyumuz olurdur.