blank
7+3=

Sorduğunuz sorular ekibimiz tarafından itina ile cevaplanıp posta kutunuza haber bırakılır. İletişim için bu formu değil de mail adresimizi kullanmanız daha makul olacaktır.

İlginç Sorular

Bilgisayarlar nasıl satranç oynar?

Haberlerde en büyük satranç ustalarıyla en gelişmiş bilgisayarların karşılaşması yapacağını defalarca okumuşuzdur.Hatta en gelişmiş bilgisayarlar pek çok satranç ustasıyla karşılaşır ve sonuçlar heyecanla tüm dünyaya duyurulur.Peki,aslında bir düşünce oyunu olan satrancı düşünmeyen bir makine nasıl oynanabilir?

Birçok insan için bu kafa karıştıran bir sorudur.Çünkü satrancın zeka ve düşünce yetisi gerektiren tümüyle insani bir etkinlik olduğu düşünülür.Bilgisayarlar aslında oynamamakta,onun yerine doğru ve iyi bir hamle yapabilemk için bir dizi formül içeren seçim yapmaktadır.Bilgisayarlar hızlandıkça,hu hesaplanmış hamlelerin niteliği de giderek iyileşmektedir.

Bilgisayarların satranç hesaplayıcıları,bu hamleleri hesaplama işini ne kadar körlemesine yapsalar da,dünyadaki en büyük satranç ustalarıyla baş edebilecek hale gelmişlerdir.Öyle ki;gelecekte bilgisayarların kendi başlarına bile satranç oynayabileceklerini düşünmemize neden olurlar.