blank
7+3=

Sorduğunuz sorular ekibimiz tarafından itina ile cevaplanıp posta kutunuza haber bırakılır. İletişim için bu formu değil de mail adresimizi kullanmanız daha makul olacaktır.

İlginç Sorular

Bilgisayarlar nasıl satranç oynar?

Özellikle bilgisayar satrancındaki gelişmeler göz önünde bulundurularak satrancın artık sistemetik bir yapıya doğru ilerlediği, gün gelecek her hamlenin karşılığı olacak hamlenin belirleneceği öngürülmektedir. Beyazın oynayacağı veya başlayıp kazanacağı bir zaman dilimi yaşanabilir mi?
Ben bu soruya ekte verdiğim pdf formatındaki yazıda 2002 ye kadar olan gelişmelere göre cevap bulduğumu zannediyorum.

Her olası satranç hamlesi için ağacı tümüyle şekillendirmek söz konusu olursa, satranç tahtasındaki toplam posizyon sayısı 1200000...(120 tane sıfır) yada 10120 dir. Bu çok büyük bir sayıdır. Örneğin, büyük patlamadan bu yana sadece 1026 nanosaniye geçmiştir. Evrenin tümünde yanlızca 1075 ton atom bulunduğu düşünülmektedir. Samanyolu galaksisinin milyarlarca güneşten oluştuğunu, ve milyarlarca galaksinin bulunduğunu, düşünürseniz bu bayağı bir atom yapar. Bu bayağı büyük sayı olası satranç hamleleri ile cüceleştirilmiştir. Satranç oldukça çetrefilli bir oyundur. Hiç bir bilgisayar bu olasılık ağacını hesaplamaya kalkışmayacaktır.