blank
7+3=

Sorduğunuz sorular ekibimiz tarafından itina ile cevaplanıp posta kutunuza haber bırakılır. İletişim için bu formu değil de mail adresimizi kullanmanız daha makul olacaktır.

İlginç Sorular

Bilgisayarlar bilgiyi nasıl saklar?

Hepimizin merak ettiği eşyaların başında bilgisayarlar gelir.Adı bile başlı başına bir merak konusudur.Bilgisayarın adından yola çıkarak bilgiyi nasıl saydığını,nasıl sakladığını biliyor musunuz?

Bu aslında uzun ve karmaşık bir konudur.Hard disk denilen bilgisayar bölümü,aynı kaset teybi gibi çalışır.Düz bir tabakanın yüzeyi kaset teyplerde olduğu gibi manyetik bir malzemeyle kaplanır.Okuyucu ya da yazıcı bir kafa bu plakanın çok küçük bir parçası üzerinde bir manyetik bir malzemeyle kaplanır.Okuyucu ya da yazıcı bir kafa bu plakanın çok küçük bir parçası üzerinde bir manyetik alan algılar veya yaratır.Okuyucu kafa,plaka üzerinde belli bir dizge doğrultusunda dolaşır.Eğer bir manyetik alan algılarsa bilgisayara bir ’1′,algılamaz ise bir ’0′ gönderir.1′ler ve 0′lardan oluşan örgü bilgisayarın çalışması için gereken bilgiyi oluşturur.Tüm bilgisayar dilinin sadece 1 ve 0′lardan oluşmasının nedeni de budur.