blank
7+3=

Sorduğunuz sorular ekibimiz tarafından itina ile cevaplanıp posta kutunuza haber bırakılır. İletişim için bu formu değil de mail adresimizi kullanmanız daha makul olacaktır.

İlginç Sorular

Balıklar nasıl uyur?

Evlerimizdeki akvaryumları bir süre izlediğimizde balıklarımızın gözlerini hiç kapatmadığını ve sürekli bir salınım içinde olduklarını görürüz.Bu da bize onların uyuyup uyumadıklarını düşündürür.Peki, gün boyu hareket halinde oldukları halde balıklar nasıl uyurlar?

Çoğu balık türü,zaman zaman dinlenme hali olarak bilinene ve uyku davranışı olarak da adlandırılabilecek bir enerji tasarrufu evresine girer.Ancak bu hal,çoğu karasal canlıda görülen uyku halinden oldukça farklıdır.Gündüzleri aktif olan bazı balık türleri,geceleri korunaklı kayalıklara veya oyuklara çekilerek dinlenir.Bu dinlenme zamanlarında,genellikle bu tip korunaklı yerlere çekilmenin nedeni,geceleri dolaşan avcılara yem olmayı önlemektir.

Geceleri aktif olan balık türleri de,gündüzleri belli alanlarda hareketsiz durarak bu uyku hali evresini geçirir.Yani,hemen hemen tüm balıklarda bir tip pasif uyku bulunur.

Birçok köpekbalığı türü ise,su altında nefes alabilmek için devamlı olarak oksijence zengin olan suyun döngüsünü sağlamak ve bu nedenle de her zaman yüzmek zorundadır.Ancak bir yandan hareket ederlerken,zaman zaman beyin fonksiyonlarını yavaşlatarak dinlenme haline geçtikleri de bilinmektedir.Bazı köpekbalığı türlerinin okyanusun dibinde hareketsiz kalarak dinlendikleri gözlenmiştir.