blank
7+3=

Sorduğunuz sorular ekibimiz tarafından itina ile cevaplanıp posta kutunuza haber bırakılır. İletişim için bu formu değil de mail adresimizi kullanmanız daha makul olacaktır.

İlginç Sorular

Balayı fikri nasıl doğmuştur?

Evlenenlerin en büyük telaşlarından birisi de balayıdır.Evlenen çift bu şekilde hem düğünün yorgunluğunu üzerlerinden atmış olur,hem de çıktıkları tatil boyunca birlikte geçirdikleri zamanda birbirlerini daha yakından tanıma fırsatı bulurlar.Peki,her evlilikte mutlaka planlanan balayı nasıl ortaya çıkmıştır?

Balayının geçmişiyle ilgili farklı hikayeler vardır.Birinci hikayeye göre;balayının kökeni,Babilliler ile o zamanki Avrupa ülkelerine uzanıyor.O zamanlarda evlenen çiftlerin önce törenleri sırasında,sonra da otuz gün boyunca,içine bal katılmış,’bal likörü’ diye adlandırılan bir şarabı içmeleri adettendi.

Aynı hikayeye göre ‘balayı’ terimindeki ‘bal’ kelimesi bu bal liköründen kaynaklanmakta olup ‘ay’ kelimesinin kullanılmasına ise o zamanlar insan vücudunun (özellikle kadınların) Ay’ın evreleri sürelerine denk gelen periyodik değişimler gösterdiğine,evlilikte ilk dönem nasıl geçerse diğerlerinin de o şekilde devam edeceğine olan inancın neden olduğu sanılıyor.

İkinci hikayede ise balayı adeti kız kaçırmayla birleşiyor.Oğlan,komşu köyden kaçırdığı kızı,ailesi aramaktan bıkana veya kız hamile kalana kadar,sadece birkaç yakın arkadaşının bildiği bir yere saklar.Daha sonra çift ortaya çıkarlar ve başlık parası verilerek mutlu sona ulaşırlar.Tarihçilere göre; İngilizce balayı anlamındaki ‘honeymoon’,bu hikayedeki gizlenme olayının anlamı olan ‘hiding’ kelimesinden türemiş.

Günümüzdeki anlamıyla balayı deyimine 16. yüzyıldan sonraki yazarların eserlerinde rastlanır.Balayının evliliğin ilk ayında yapılan tatil olarak nitelendirilmesi ise 18. yüzyıldan sonradır.