blank
7+3=

Sorduğunuz sorular ekibimiz tarafından itina ile cevaplanıp posta kutunuza haber bırakılır. İletişim için bu formu değil de mail adresimizi kullanmanız daha makul olacaktır.

İlginç Sorular

Bal neden bozulmaz?

Besinlerin bozulma nedeni, mantar ya da bakteri gibi organizmaların üremeye başlayarak, besinde çürüme, küflenme ve kokuşma gibi evrelere yol açması. Tüm organizmaların yaşamı için en büyük gerekliliğin su olduğunu biliyoruz. Yani, su olmayan yerde yaşam da bulunmuyor (kist ve spor gibi hücrelerin oluşturulduğu özel durumlar haricinde). Bal, yapısı gereği içeriğinde, yaşama yetecek kadar su barındırmayan bir madde. Bu nedenle de, bozulmaya sebebiyet veren organizmaların yaşayamayacağı bir ortam oluşturuyor. Bazı yörelerimizde açık yaraların ve yanıkların üzerine bal sürülmesinin temel mantığı da buna dayanıyor. Su içermeyen bal, hem bir tabaka halinde sürüldüğü yeri kaplayarak zararlı organizmaların geçişini, hem de ortamdaki su varlığını sona erdirerek, önceden var olan organizmaların üremesini engelliyor.
Balın başına gelebilecek olan tek bozulma durumu, kalite düşüklüğü ya da yanlış saklama koşulları nedeniyle “şekerlenmesi”.