blank
7+3=

Sorduğunuz sorular ekibimiz tarafından itina ile cevaplanıp posta kutunuza haber bırakılır. İletişim için bu formu değil de mail adresimizi kullanmanız daha makul olacaktır.

İlginç Sorular

Aydınlıktan karanlığa geçince gözlerimizin karanlığa alışması nasıl olur?

Bu hepimizin yaşadığı bir olaydır.Aydınlıktan karanlığa geçtiğimizde bir an için hiçbir şeyi seçemeyiz.Bir süre sonra ise ortam hala karanlık olmasına rağmen,belli belirsiz cisimleri fark etmeye başlarız.Peki,bunun nasıl olduğunu biliyor musunuz?

Gözümüzün retina tabakasında, siyah-beyaz görüşten sorumlu olan “çomakçık” hücreleri bulunuyor. Bu hücrelerin zar uzantıları üzerinde ise “rhodopsin” adı verilen, ışığa duyarlı bir renk pigmenti bulunur. Devamlı ve güçlü ışık altında bozulmaya uğrayan “rhodopsin”, aydınlık bir ortamdan bir anda karanlığa geçtiğimizde görüşün bir anda ortaya çıkabilmesi için gerekli miktardan oldukça azdır. Karanlıkta görüşü yeniden kazanabilmemiz için, aydınlık ortamda yıkılmış olan rhodopsin moleküllerinin yeniden sentezlenmesi gerekir. Karanlık ve aydınlık geçişlerinde gözün uyum yapması için gereken zaman da, aslında sadece rhodopsin sentezi tepkimelerin tamamlanması ve dengenin kurulması için geçen zamandır.