blank
7+3=

Sorduğunuz sorular ekibimiz tarafından itina ile cevaplanıp posta kutunuza haber bırakılır. İletişim için bu formu değil de mail adresimizi kullanmanız daha makul olacaktır.

İlginç Sorular

Avrupa’nın en küçük evlerinde kimler yaşar?

İngilizler.

Mimari ve İnşa Edilmiş Çevre Komisyonu’nun (CABE) bir çalışmasına göre Avrupa’daki en küçük evleri İngilizler inşa ediyor.Birleşik Krallık hem en küçük yeni ev hem de ortalama en küçük oda boyutlarına sahip.

Fransa’daki yeni bir evin bir odası ortalama 26,9 metrekaredir, bunun İngiltere’deki karşılığı ise 15,8 metrekareye denk gelir.Standart bir park yerinden azıcık daha fazla (14 m kare).

Toplam yüzölçümüne gelince, yeni evlerde Birleşik Krallık ortalaması 76 metrekare gibi cimrice bir miktardır, yani bir tenis kortunun üçte birinden az.Aynı sayı İrlanda’da 88, İspanya’da 97, Fransa’da 113, Danimarka’da ise 137 metrekaredir.

Avrupa’nın dışında bu karşılaştırmalar daha da kötü.Avustralya evleri ortalama 206 metrekare alan kaplarken, Amerikan evleri, İngiliz evlerinin neredeyse üç katıdır (214).

Durumu iyileştirmek için bazı teşebbüsler oldu.1961 yılında Konut Birliği’nin Hayır Vakfı kurucularından, şehir planlamacısı Sir Parker Morris (1891-1972), Bugünün ve Yarının Evleri isimli bir hükümet raporu hazırlayan grubun başındaydı.Bu rapordan ‘Parker Morris’ standartları denilen bir dizi kural çıktı.Standart bir evin her odasının üzerinden tek tek geçerek, evde oturan kişi başına asgari taban alanın ne olması gerektiğini, gerekli sifonlu tuvalet sayısını, kurulacak olan kabul edilebilir ısıtma sistemi standardını ve başlıca mobilyalar için makul taban alanı toplamını vermekteydi.1967′ye gelindiğinde bu kurallar; bütün yeni kurulan kentler, bütün konut idaresi yerel otoriteleri ve çoğu özel yapsatcı tarafından benimsenmişti.

Parker Morris standartları 1980′de kaldırıldı.Margaret Thatcher’in demir yöntemi altındaki yerel otoriteler bunlar yerine piyasa güçlerine öncelik tanımaları için zorlandı.İngiltere’de hala asgari alan standardı yok, ama 2008′de Londra Valisi Boris Johnson bu standardı güne uygun, yüzde 10 daha cömert bir biçimde başşehirde yeniden gündeme getireceğini taahhüt etti.

Günümüzde İngiliz sakinlerin dörtte üçü, mutfaklarında yeniden çevrim çöp kutularına yer kalmadığından şikayet ederken,yarısı mobilyalarını rahatça kullanmalarına yetecek yer olmadığından yakınır.Üçte birinden fazlası ise mutfaklarının bir tost makinesi ya da mikrodalga fırın için bile çok dar olduğunu,neredeyse yarısı da misafirlerini ağırlamaya yetecek yer olmadığını iddia eder.