blank
7+3=

Sorduğunuz sorular ekibimiz tarafından itina ile cevaplanıp posta kutunuza haber bırakılır. İletişim için bu formu değil de mail adresimizi kullanmanız daha makul olacaktır.

İlginç Sorular

Avrupa tarihindeki en başarılı askeri güç hangi ülkenindi?

Şayet Google’da ‘Fransız askeri zaferlerini’ aratacak olursanız, küstah bir yazılım parçası şu mesaj ile karşınıza dikilecek: ‘Fransız ordusunun yenilgileri mi demek istediniz?’ Bunun yanında bir de Simpsonlar sayesinde ölümsüzleşen ‘peynir yiyici teslimiyetçi maymunlar’ etiketi, Fransız ordusunun kaybeden korkaklar olduğu yolundaki ebedi şöhret şarkısını çalmaya devam eder.Mais,ce n’est pas vrai! (Ama bu doğru değil) Fransa,Avrupa’daki en iyi askeri kayda sahiptir.

Fransızlar diğer Avrupa ülkelerinden daha fazla askeri harekata katılmış ve onların kaybettiğinin iki katı kadar muharebe kazanmıştır.

Tarihçi Niall Ferguson’a göre 1495 yılından beri yapılan 125 büyük Avrupa savaşının 50′sinde taraflardan biri Fransa’ydı.Bu, hem Avusturya’dan (47) hem de İngiltere’den (43) daha fazla.Başarılı bir muharebe ortalaması tutturmuşlardı: MÖ 387′den beri 168 muharebeye girmiş, 109′unu kazanmış, 49′unu kaybetmişlerdi.10 tanesi ise beraberlikle sonuçlanmıştı.

İngilizler hatırladıkları muharebeler konusunda daha seçici olma eğilimindedir.Waterloo ve Trafalgar zaferleri ile II. Dünya Savaşı’ndaki zaferler,Hastings’e yenilmeyi rahatlıkla telafi eder.Ama okul müfredatında 732 yılındaki Tours Muharebesi’nden asla söz edilmez. Eskiden her İngiliz okul çocuğu, görkemli Crecy (1346), Poiters (1356) ve Agincourt (1415) zaferlerini ezbere sayardı.Ama Fransızların 1429 yılında Patay’daki ya da özellikle 1453 yılında Fransız topçu ateşinin İngilizleri biçerek Yüz Yıl Savaşları’nın kazanmalarını sağlayıp Fransa’nın Avrupa’daki en güçlü askeri ulus kanıtladığı Castillon’daki zaferleri hiç mi hiç duymamışlardır.

Peki ya Enghein Dükü’nün 30 Yıl Savaşı’nın sonlarına doğru, 1643′te İspanyolları Rocroi’da büyük bir yenilgiye uğratmasına ve 100 yıllık İspanyol egemenliğine son vermesine ne demeli? Ya da 1781 yılında Yorktown, Virgina kuşatmasında General Comte de Rochambeau’nun İngilizleri yenip Amerikan bağımsızlığının önünü açmasına? Napolyon’un komutası altındaki Fransızlar, 1805 yılında Avusturya ve Rusya’nın kudretini Austerlitz’te aynı anda ezmiştir.Fransızlar 1916 yılında Verdund’da, gelmiş geçmiş en kanlı muharebelerden birinde de Almanları geri püskürttü.

İngilizler her zaman denizlerdeki üstünlükleriyle övünmüşlerdir,ama bunun nedeni Eski Kıta’da asla bir kara savaşı kazanamadıklarını fark etmiş olmalarıdır.Tarihin büyük kısmında Fransız ordusu Avrupa’da en büyük,en iyi donanımlı ve stratejik olarak en yenilikçi ordu olmuştur.En iyi dönemini yaşarken, 1812′de Napolyon liderliğinde Nazilerin bile tekrarlayamadığı bir şeyi başarmış ve Moskova’ya girmiştir.

Bu kayda değer başarılar bir başka Fransız askeri zaferini açıklamaya yardımcı oluyor.Rütbeleriyle, donanımıyla, örgütlenişiyle, ya da stratejisiyle olsun, bütün savaş hali tek bir dille yazılmıştır: Fransa.