blank
7+3=

Sorduğunuz sorular ekibimiz tarafından itina ile cevaplanıp posta kutunuza haber bırakılır. İletişim için bu formu değil de mail adresimizi kullanmanız daha makul olacaktır.

İlginç Sorular

Ateş böcekleri nasıl işık üretirler?

Ormanlarda ya da köylerde ateş böceklerini görenlerimiz olmuştur mutlaka.Akşam karanlığında ışık saçarak uçarlar ve büyüleyici bir görüntü oluştururlar.Bu büyüleyici görünümleri pek çok sanatçıya da ilham olmuştur.Günlük hayatımızda ışık üretiminin elektrikle yapıldığını ve bir enerji dönüşümü sayesinde şehirlerin aydınlatıldığını biliyoruz.Peki,ateş böcekleri nasıl ışık üretirler biliyor musunuz?

Ateş böcekleri karın kısımlarında yeşil-sarı ışık üretirler.Işık onlar için haberleşme aracıdır.Bu ışıkla çiftleşme mesajı verirler ya da ışığı düşmanlarına karşı savunma amaçlı kullanırlar.Düşmanları ateş böceklerinin tatlarının kötü olduğu mesajını ışıklara bakarak anlar ve onları yemekten vazgeçerler.

Ateş böceklerinde ışık üreten hücreler,oksijen ve lusiferaz adlı bir kimyasalla reaksiyona giren lusiferin adlı bir kimyasal içerir.Böcek,hücrelerine nefes alma tüpleriyle sağladığı hava miktarını ayarlayarak ışığının yanıp sönmesini kontrol eder.Normal elektrik ampülleri yüzde on verimle çalışırlar,yüzde doksanı ise ısı olarak açığa çıkar.Buna karşın ateş böcekleri yüzde yüzlük bir verimle ışık üretirler.Ateş böceklerinin bu başarılı elektrik üretimi bilim adamlarına örnek teşkil etmektedir.