blank
7+3=

Sorduğunuz sorular ekibimiz tarafından itina ile cevaplanıp posta kutunuza haber bırakılır. İletişim için bu formu değil de mail adresimizi kullanmanız daha makul olacaktır.

İlginç Sorular

Antibiyotik kullanıyorum, alkol alsam bir şey olur mu?

Antibiyotik ve alkolün birlükte kullanımının genellikle hiçbir etkisi yoktur.

Alkolün antibiyotiğin etkisini giderdiği fikri ilk olarak II. Dünya Savaşı’ndan sonra kurulan zührevi hastalık kliniklerinde ortaya atıldı. 1928′de Alexander Fleming tarafından bulunan penisilin, cinsel yolla bulaşan hastalıkların tedavisinde özellikle etkili olduğu ispatlanmıştı. Asla alkolle beraber alınmaması da sıkıca öğütlendi. Bunun farmakolojik olmaktan çok psikolojik bir sakıncası vardı. Alkollü biri cinsel ilişkiye girmeye daha istekli olur. Hastaları alkole karşı uyaran doktor ve hemşireler, ilacın hastalığı bulaştırmadan etkili olabilmesi için bu uyarıyı yapıyordu.

Bu, standart bir tıbbi uygulama haline geldi ve işe de yaradı: Çoğu insan hala antibiyotikle alkol kullanmaz. Aslında antibiyotikle fazla alkol almanın iyi bir fikir olmadığı da bir açıdan doğrudur, çünkü alkol ve ilaç karaciğerde işleme girmek için birbiriyle yarışır. Bu ilacın etkisinin yavaşlayacağı anlamına gelse de tamamen ortadan kalkması söz konusu değildir.

Yüzlerce antibiyotik türünden sadece beşinin alkolle beraber alınması ciddi yan etkilere yol açar.

Bu ilaçlardan da sadece biri, Metronidazole sıkça yazılır. Dental ve jinekolojik enfeksiyonlarla hastanelerde kapılan bakteriyel enfeksiyon Closttridium difficile tedavisinde kullanılır. İlaç, vücudun alkolü doğru dürüst parçalamasını önler, bu da çok zehirli bir kimyasal madde olan asetaldehit’in -formaldehitle akraba bir madde, daha sık bilinen adıyla mumyalama ilacı- kanda artmasına yol açar. Oldukça kötü bir akşamdan kalmalığa benzer etkiler görülür: Kusma, kalp atışının artması ve ciddi baş ağrıları.

1942′de Amerikalı mikrobiyolog Selman Waksman (1888-1973) -ve öğrencisi Albert Schatz (1922-2005)- tüberküloza karşı etkin olan ilk ilacı, streptomisini keşfetti. Canlı bakterileri öldürdüğünden onu antibiyotik (Yunanca karşı anlamına gelen anti ve hayat anlamına gelen bios kelimelerinden türer) olarak tanımladı.

Antibiyotikler, viral enfeksiyon olan soğuk algınlığı veya nezleye iyi gelmez. Virüslerin ne olduğu ya da canlı olup olmadıkları dahi bilinmemektedir. Genleri vardır (ama hücreleri yoktur) ve sadece konak bir organizmada çoğalabilirler. Bilimciler onları “biyolojik oluşum” ya da “canlıya yakın organizmalar” olarak görme eğilimindedir.

Antibiyotiklerin etkisini gerçekten önleyen şey alkol değil, bu ilaçların aşırı kullanımıdır. Çiftlikte kullanılan antibiyotiklerin yüzde 70′i sağlıklı hayvanlara verilmektedir. Tıpta yeni bakteri soyları, streptomisin gibi “mucize ilaçlar”a bağışıklık sağlamış durumda. Dünya Sağlık Örgütü’nün tahminlerine göre, üçüncü dünya halklarının üçte biri ilaç tedavisine bağışıklı tüberküloz bakterisi taşıyor. 2020′den önce 35 milyona yakın insanın bundan ölebileceğinden korkuluyor.