blank
7+3=

Sorduğunuz sorular ekibimiz tarafından itina ile cevaplanıp posta kutunuza haber bırakılır. İletişim için bu formu değil de mail adresimizi kullanmanız daha makul olacaktır.

İlginç Sorular

Anadolu adını nereden almıştır?

Bulunduğumuz topraklara Anadolu dendiğini biliyoruz.Anadolu çağlar boyunca pekçok kültüre ev sahipliği yapmış,medeniyet tarahi boyunca pekçok kez istilaya uğramıştır.Çağlar boyunca bu kadar çok ilgi çeken Anadolu,ismini nasıl almıştır,biliyor musunuz?

Türkiye’nin İstanbul Boğazı’yla Avrupa’dan ayrılan Asya kıtasındaki topraklarına anadolu denir.Hatta bu bölgeye tarahite ‘Küçük Asya’ denildiği de olmuştur.Anadolu’nun bilinen ilk adı Hatti Ülkesi’dir.Burada yaşayan ve sonraları Hititlerle kaynaşan bu toplumun adından alır adını.Anadolu sözüyse bölgeye sonradan gelen Yunanlıların verdiği bir isimdir.Yunanca ‘Anatole’ ya da farklı bir söylenişle ‘Anatoli’ Yunanca doğru anlamına gelmektedir.Yunancada ‘ana’ sözü yukarı anlamına gelir.Buradan yola çıkara ‘Anatelein’ Güneş’in yukarı kalktığı yer,yani Güneş’in doğduğu ülke anlamındadır.