blank
7+3=

Sorduğunuz sorular ekibimiz tarafından itina ile cevaplanıp posta kutunuza haber bırakılır. İletişim için bu formu değil de mail adresimizi kullanmanız daha makul olacaktır.

İlginç Sorular

ABD başkanlığı görevini kaç kişi üstlenmiştir?

43. (Göreve başlama töreninde Barrack Obama’nın dediği gibi 44 değil.)

Barrack Obama gerçekten de ABD’nin 44. Başkanı’dır, ama bu göreve gelen 43′üncü kişidir. Bunun nedeni Grover Cleveland’ın bu görevi dört yıl ara ile iki kez almasıdır. Böylece hem 22., hem de 24. ABD başkanı olmuştur.

Stephen Grover Cleveland (1837-1908), 1860′tan 1912 yılına kadar olan Cumhuriyetçi başkanlar döneminde seçilen tek Demokrat Parti’li başkandı. Hemen hemen hiç kimse onun hakkında kötü bir şey söylememişti. “Dürüstlük,cesaret,metanet,bağımsızlık ve sağduyu gibi erdemlere sahipti” diye yazmıştı çağdaşı olan bir biyografi yazarı. “Hem de diğer insanların sahip olamayacağı ölçüde.”

1888 yılındaki başkanlık yarışında Cleveland’ın üst üste ikinci kez başkan seçilmesi gerekiyordu. Doğrusunu söylemek gerekirse John Harrison’dan daha fazla oy almıştı, ama Cumhuriyetçiler’in Indiana’daki seçim şikesi ona seçime maloldu. Clevland’ın genç eşi Frances (21 yaşındaki Frances en geç First Lady olduğu gibi, Beyaz Saray’da evlenen tek First Lady idi) Beyaz Saray’dan ayrılırken personele şöyle demişti: “Mobilyalara ve süs eşyalarına iyi bakın, çünkü döndüğümde her şeyi tıpkı şimdiki gibi bulmak istiyorum.” Bunun ne zaman olacağı sorulduğunda ise “Tam dört sene sonra” diye cevap vermişti.

Aynen de böyle oldu. Herkesin İç Savaş’tan bu yana en temiz ve en sessiz seçim saydığı 1892 seçimlerinde Grover Cleveland, Başkan Harrison’ı açık arayla yendi. O sıralar böyle bir hakkı olmasına rağmen üçüncü dönem için mücadele etmek istemedi (Başkan Roosevelt ise 1932-1944 arasında üst üste dört dönem başkanlık görevinde bulunmuştu.) 1951 yılında Birleşik Devletler Anayasası’ndaki 22. değişiklikle başkanların iki dönemden fazla görev yapmaması güvence altına alındı.

Cleveland 1908 yılında öldü. Son sözleri şöyleydi: “Doğru olanı yapmak için çok uğraştım.”

İki farklı 1 dolarlık banknot üzerine resmi konulan tek başkandır.

Oy pusulasında adayların isimlerinin yanına çarpı koymalarına rağmen Amerikan halkı başkanını ve başkan yardımcısını doğrudan doğruya seçmez. Bu iş, halk oylamasından bir ay sonra, eyaletlerin nüfusuna ve tahsis edilen ve 538 eyalet seçicisinden oluşan bir “kurul”un oylarıyla yapılır: California (55) ve Teksas (34) en fazla; Vermont (3) ve Alaska (3) ise en az seçiciye sahiptir. Bu sistem Federasyon döneminin başlangıcına kadar uzanır. George Washington ayrılıkçı parti politikalarının böyle azalacağını umut ettiği için benimsenmiştir.

Mükemmel değil belki. “Seçici”lerin hiçbir gücü yok: Anayasal formaliteden başka bir şey değiller. Kendi eyaletlerindeki halk seçimini kazanan adaya oy vermeye yeminlidir. Tıpkı, İngiltere’deki genel seçimlerde olduğu gibi, Amerika’da da alınan oylar her zaman koltuk olarak geri dönmez. Bir aday en büyük 11 eyalette kazandığı sürece, toplamda daha az oyla başkan seçilebilir. 1888′de Cleveland böyle kaybetmiş, 2000 yılında George W. Bush Al Gore’u böyle alt etmişti.